آخرین اخبار

                                              کانون غشا و فرایندهای غشایی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

 


امروزه نقش بی بدیل غشا ها و انواع فرایندهای غشایی در شاخه های مختلف صنعت از کسی پوشیده نیست. غشا های پلیمری در انواع فرایندهای جداسازی غشا یی با خوراک های مایع و گاز در صنایع مختلف پتروشیمیایی، پالایشی، تصفیه آب، شیر و لبنیات، آبمیوه، صنایع غذایی و بهداشتی، دارو سازی، تجهیزات پزشکی، انتقال خون و فرایندهای زیستی نقش ارزنده، بی بدیل و منحصر به فردی را ایفا می نمایند.
پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با در اختیار داشتن و تربیت نیروی های متخصص و کارآمد در طی سال های گذشته و نیز ایجاد زیر ساخت های فنی و آزمایشگاهی مناسب در زمینه های طراحی، ساخت و فرایندهای جداسازی ، از سال 1398 اقدام به تشکیل کانون ( مرکز تحقیقات غشا وفرایندهای غشایی) نموده است. همان گونه که از نام و تخصص همکاران عضو مرکز مشخص است این کانون متشکل از کلیه همکارانی است که به نحوی فعالیت علمی آنها به حوزه غشا و فرایندهای غشایی مرتبط می شود، هر چند که در برخی موارد خود از لحاظ ستادی در گروه و یا پژوهشکده مشترکی قرار ندارند. هدف از تشکیل این کانون، تمرکز نیروهای متخصص در کنار یکدیگر و هم افزایی هر چه بیشتر ایشان با یکدیگر برای حرکت در مرزهای علم و انجام تحقیقات بنیادی و کاربردی، درک نیاز کشور برای ورود محصولات غشایی به عرصه مصرف و نیز ترسیم چشم اندازهای جدید در ان عرصه با هدف تکمیل زنجیره ساخت و بهره برداری از غشا از سنتز پلیمر تا ساخت مدول های غشایی می باشد. با بررسی موشکافانه ی اجرای پروژه ها، کانون به این نتیجه رسید که برای نیل به هدف ورود محصول به اجتماع، زنجیره ی تهیه مواد اولیه تا تولید محصول را باید تکمیل کند. بنابراین بخشی از فعالیت های کانون در شاخه سنتز و افزایش مقیاس تولید پلیمرهای مهندسی پر کاربرد در صنعت غشا، مانند پلی سولفون و پلی اتر سولفون و همچنین منومر های مربوط اختصاص دارد.
محورهای اصلی مصوب و اجرایی کانون غشا علاوه بر سنتز پلیمر و منومر عبارتند از: تولید نیمه صنعتی و صنعتی غشا، پیل سوختی، بازیابی نفیون و ساخت غشاهای آن، ساخت غشا تفلونی به روش کشش حرارتی ، توسعه كاربرد غشاء در شيرين سازي آب است که غشاهای حاصل شده به طور عمده در شاخه های مختلف جداسازی گاز، حوزه بهداشت و سلامت، شیرین سازی آب، پیل سوختی و انرژی کاربرد می یابند. از دستاورهای موفق کانون غشا در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران می توان به ساخت خط تولید غشاهای جداسازی گاز بعلاوه ی خط تولید مدول های صنعتی مربوط برای جداسازی گاز کربنیک، ساخت خط تولید غشا های تک لایه با کاربرد در حوزه سلامت، ساخت پایلوت تولید محصولات نفیونی اعم از محلولی یا غشایی، ساخت پایلوت تولید پلی سولفون، ساخت پایلوت تولید غشاهای تفلونی و ساخت پایلوت جداسازی آب و حلال را نام برد که همگی یا به مرحله بهره برداری رسیده و یا در شرف بهره برداری می باشند.
تشکیل کانون غشا به عنوان تجربه ای موفق نشان می دهد که با تعیین اهداف مشخص و برنامه ریزی شده، همسو سازی و نزدیک تر کردن فعالیت های همکاران هیئت علمی به همراه حمایت مناسب اجرایی، مالی و مدیریتی به دستاوردهایی می توان نائل شد که در ابتدا دور از ذهن می نمود.
همکاران عضو کانون عبارتند از:
خانم ها: دکتر اروج زاده ، دکتر بابان زاده ، دکتر شکرالهی
آقایان: دکتر برزین ( دبیر)، دکترقانعی، دکتر قدیمی، دکتر محمدی، دکتر مهدی پور، مهندس سادات نیا