گروه نشر

 يكي از اهداف اوليه پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران پايه‎گذاري و انتشار منظم نشریات علمي و تخصصي در زمينه علوم و تكنولوژي پليمر بوده که با تلاش خستگی ناپذیر دست‌اندرکاران آن، اين امر محقق شده است و پیوسته رو به تعالی و پیشرفت گام برداشته است. نشريات پژوهشگاه با درج آخرين اخبار، اطلاعات و دستاوردهاي علمي به عنوان پل ارتباطي بين پژوهشگران و بخش‎هاي مختلف پژوهشي و صنعتي كشور، رسالت مهم و بسیار ضروری را محقق کرده است. نخستين شماره مجله علوم و تكنولوژي پليمر به زبان فارسي در آبان ماه سال 1367 منتشر شد و در پي آن انتشار مجله‎ Iranian Polymer Journal (IPJ)  بطور مستقل و بين‎المللي به زبان انگليسي در زمستان  1370 آغاز شد. در همین راستا نیز اولین شماره نشریه بسپارش در زمستان سال  1390 منتشر گردید. ضمنا انتشار  Polyolefines Journal به زبان انگليسي در سال  1392 آغاز شد.

Iranian Polymer Journal (IPJ)
 ISSN: 1026-1265 (Print edition)
1735-5265 (Electronic edition)

اين نشريه به زبان انگليسي و با هدف ايجاد ارتباط بين مراكز علمي- پژوهشي و پژوهشگران و دانشجويان رشته پليمر داخل كشور با مراكز علمي و تحقيقاتي خارج از كشور به صورت ماهانه منتشر مي‎شود. اين مجله با درج تازه‎ترين مقاله‎ هاي پژوهشي ايران و جهان در زمينه علوم و تكنولوژي پليمر، امكان آشنايي هر چه بيشتر پژوهشگران داخلي و خارجي را با پيشرفت‎هاي اخير در اين زمينه فراهم مي‎سازد.   

  Iranian Polymer Journal با بيش از30 سال سابقه، صدها مقاله علمي به چاپ رسانده است كه از خارج و داخل كشور و يا به صورت مشترك بوده است. ارسال صدها مقاله توسط پژوهشگران و كارشناسان از سراسر دنيا براي درج در این نشریه نشان مي‎دهد كه اين نشريه طي بيش از سه دهه توانسته است در بين نشريات علمي-تخصصي بين‎المللي از موقعيت و اعتبار خوبي برخوردار شود. 

 Iranian Polymer Journalدر سطح وسيع در دانشگاه‎ها، كتابخانه‎ ها و مراكز تحقيقاتي توزيع مي‎شود.

متن تمام مقالات این نشریه تا پایان سال 2011 در سایت پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به صورت آزاد از طريق سايت نشريه قابل دسترس می‌باشد و از ابتدای سال 2012 طی قراردادی که بین پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و انتشارات Springer  منعقد گردید، تمامی مراحل دریافت، بررسی و پذیرش مقالات توسط اداره نشر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و از طریق سایت Springer  به آدرس  https://www.springer.com/journal/13726 انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است هم‌اكنون چاپ و توزیع این نشریه توسط انتشارات  Springer، به صاحب امتیازی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران صورت می‌پذيرد. نشریه موفق شد که در آخرین آمار اعلام شده در سال 2022، ضریب تاثیر 2.485 را کسب کند.

نشريهIranian Polymer Journal   توسط چندين مركز داخلي و خارجي ثبت فهرست‎ها و چكيده‎هاي مقاله‎هاي علمي به صورت مستمر معرفي مي‎شود، كه از آن ميان به مراكز زير مي‎توان اشاره كرد: 

 IPJ Indexing and Abstracting Database Services 

SCOPUS; Google Scholar; CSA; ProQuest; Earthquake Engineering Abstracts; Engineered Materials Abstracts; INIS Atomindex; OCLC; Polymer Library; SCImago; Summon by Serial Solutions; Institute for Scientific Information (ISI): Chemistry Citation Index; Material Science Citation Index; Research Alert and SciSearch; RAPRA Information Services; Chemical Abstracts; Engineering Index: Compendex, PaperChem; Cambridge Scientific Abstracts: Engineered Materials Abstracts (EMA), Polymer, Composites, Ceramic Alert (PCCA); DKI (German Plastics Institute) Database; Elsevier Database; World Textiles; Iranian Information and Documentation Center (IRANDOC); Regional Library of Science and Technology (Shiraz, Iran); Scientific Information Database (SID); Islamic World Science Citation Center (ISC).

مديرمسئول و سردبیر

دكتر مهدي نكومنش حقیقی

m.nekoomanesh@ippi.ac.ir

دستیاران سردبیر

دکتر محمدجلال‌الدین ظهوریان مهر

m.zohuriaan@ippi.ac.ir

دكتر ميرحميدرضا قريشي

m.h.r.ghoreishy@ippi.ac.ir

دكتر عليرضا مهدويان

a.mahdavian@ippi.ac.ir

دكتر حميد يگانه

h.yeganeh@ippi.ac.ir

رئيس اداره نشر و مدیر داخلی

میترا هاشمی طباطبایی

M.Tabatabaei@ippi.ac.ir

ويراستاران (به ترتیب حروف الفبا)

اشرف تاتلاري

a.tatlari@ippi.ac.ir

نسرين زارعي

n.zarei@ippi.ac.ir

دكتر ثريا ميرمحمد صادقي

s.sadeghi@ippi.ac.ir

هوري ميوه‌چي

h.mivehchi@ippi.ac.ir

دكتر مهدي وفائيان

m.vafayan@ippi.ac.ir

نشريه علوم و تكنولوژي پليمر

ISSN: 1016-3255 (Print edition)
2008-0883 (Electronic edition)

مجله علوم و تكنولوژي پليمر كه به منظور تحقق بخشيدن به برنامه‏ها و طرح‏هاي ملي در زمينه توسعه علوم و تكنولوژي مواد پليمري در كشور، چاپ و منتشر مي‌شود، با انتشار نخستين شماره در آبان 1367 به صورت فصلنامه به عنوان عرصه‌اي مناسب براي تبادل افكار و اطلاعات در مجامع علمي- پژوهشي و دانشجويي كشور مطرح شد. اين نشريه فارسي زبان كه داراي درجه اعتبار علمي- پژوهشي از كميسيون بررسي نشريات علمي كشور بوده و وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است، از سال 1380 به صورت دوماهانه منتشر مي‌شود.

هم اكنون اين نشريه با 35 سال سابقه انتشار منظم و بدون وقفه و چاپ بیش از  175 شماره به عنوان نشريه معتبر علمي شناخته شده است. متخصصان، پژوهشگران صنايع، استادان دانشگاه‌ها، كتابخانه‎هاي دانشگاه‎ها، سازمان‎ها و مؤسسات مختلف از جمله دريافت‌كنندگان مشتاق اين نشريه هستند. مقالات مندرج در اين نشريه به‌طور مشخص نتيجه پژوهش‌هاي برجسته‎ترين استادان و متخصصان كشور است.

به منظور سرعت بخشيدن به مراحل مختلف فعاليت‌هاي اجرايي در نشريه، از تير 1386 مقاله‌ها به شكل الكترونيكي و از طريق پايگاه اينترنتي  http://jips.ippi.ac.ir دريافت مي‌شود. درضمن،  pdf كامل مقالات چاپ شده در اين پايگاه در دسترس است.

براي معرفي مجله علوم و تكنولوژي پليمر به مجامع بين‎المللي از نخستين شماره آن، چكيده مقالات مندرج در هر شماره نيز به زبان انگليسي چاپ مي‎شود. درضمن، چكيده مقالات اين مجله در چند مركز معتبر داده‌رساني زير ثبت و فهرست مي‌شود:

 • Scopus
 • SCImago
 • Chemical Abstracts Service
 • RAPRA Information Services
 • Engineering Index: Compendex and PaperChem
 • Directory of Open Access Journals (DOAJ)
 •  پايگاه استنادي علوم جهان اسلام    (ISC)
 • مركز اطلاعات علمي جهاد دانشگاهي   (SID)
 • پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران   (IRANDOC)
 • بانك اطلاعات نشريات كشور   (Magiran)
 • مرجع دانش   (CIVILICA)

مديرمسئول 

دكتر محمد حسين بهشتي

m.beheshty@ippi.ac.ir

سردبير

دکتر شهرام مهدی‌پور عطایی

S.Mehdipour@ippi.ac.ir

مدیر داخلی و ويراستار

هاجر جمشيدي

h.jamshidi@ippi.ac.ir

صفحه‌آرا

زينب خنكدار

z.khonakdar@ippi.ac.ir

نشریه بسپارش

ISSN: 2252-0449 (Print edition)
2538-5445 (Electronic edition)

این نشریه با درجه اعتبار علمي- ترويجي در راستاي ترویج و ارتقای سطح دانش پلیمر در جامعه علمی در زمینه‌­های مختلف علوم و فناوری پلیمر، انعکاس آخرین یافته‌های علمی و صنعتی ایران و جهان و ایجاد ارتباط مناسب میان مراکز علمی و صنعتی از سوی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران با هدف برخورداری از طیف وسیعی از مخاطبان منتشر می‌­شود. بسپارش به ‌شكل فصلنامه از زمستان 1390 منتشر و به طور گسترده در میان مراکز علمی و صنعتی اعم از واحدهای تولیدی، پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی کشور توزیع می‌شود. اين نشريه موضوعات زیر را دربرمی‌گیرد:

 مقالات تاليفي و مروري

 • معرفي صنايع پليمري خارجي و داخلي
 • معرفی کتاب
 • معرفی پایان ­نامه‌ها

 به منظور سرعت بخشيدن به مراحل مختلف فعاليت‌هاي اجرايي اين نشريه، كليه مراحل كار اعم از ارسال تا پذيرش به صورت الكترونيكي و از طريق پايگاه اينترنتي http://basparesh.ippi.ac.ir انجام مي‌شود و فايل كامل مقالات و مطالب به چاپ رسيده در اين پايگاه قابل دسترسي است. ضمنا چكيده مقالات جهت معرفي بين‌المللي نشريه، به زبان انگليسي نيز منتشر مي‌گردد. در عين حال چكيده مقالات اين مجله در چند مركز معتبر داده‌رساني زير ثبت و فهرست مي‌شود:

 مديرمسئول 

دكتر علي‌اكبر يوسفي

a.yousefi@ippi.ac.ir

سردبير و مدير اجرايي 

دكتر حسن عربي

H.arabi@ippi.ac.ir

امور اجرايي 

مهندس آمنه رهبر

a.rahbar@ippi.ac.ir

صفحه‌آرا

انجمن پليمر ايران

Polyolefins Journal (POJ)

ISSN: 2322-2212 (Print edition)
2345-6868 (Electronic edition)

 افزایش پیوسته و روز افزون تولید جهانی و مصرف مواد پلیمری و پتروشیمیایی بخصوص در حوضه پلی‏الفینها در این دو دهه اخیر منجر به افزایش فعالیتهای تحقیقاتی گسترده در مجامع علمی و صنعتی شده است. برای پوشش دادن پیشرفتهای تحقيقاتي و فناوري در زمینه پلی‌الفینها، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران آغاز به انتشار مجله  "Polyolefins Journal" از سال 1392 بصورت منظم نموده است. این مجله بین المللی و به زبان انگلیسی است و در حال حاضر بصورت دو شماره در سال منتشر می‏شود . Polyolefins Journal، مقالات تحقیقاتی و مروریو نیز گزارش از فناوری‏های نوین را در همه زمینه‏های مربوط به پلی‏الفین‏ها برای چاپ می‏پذیرد. 

در حال حاضر چكيده مقالات اين نشريه در پايگاه‏های زير درج مي‌شود:

 •  SCOPUS
 • SCImago
 • Chemical Abstracts (CAS)
 • Directory of Open Access Journals (DOAJ)
 • Magiran
 • Scientific Information Database (SID)
 •  CIVILICA
 • Google Scholar
 • Islamic World Science Citation Center (ISC)
 • DRJI
 • JournalTOCs
 •  J-Gate

  مديرمسئول و سردبیر

دکتر مهدی نکومنش

m.nekoomanesh@ippi.ac.ir

سردبیر

دکتر عباس رضوي

a.razavi@ippi.ac.ir

دستيار سردبير 

دكتر غلامحسين ظهوري

zohuri@um.ac.ir

مدير داخلی

دكتر لیلا مبلغ

n.bahri@ippi.ac.ir

امور اجرايي و ويراستاران

دكتر مهدي وفائيان

m.vafayan@ippi.ac.ir

دكتر ليلا مبلغ

l.moballegh@ippi.ac.ir

صفحه‌آرا

زينب خنكدار

z.khonakdar@ippi.ac.ir

جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر از سایت  poj.ippi.ac.ir بازدید فرمایید.

چاپ كتاب
پژوهشگاه پليمر ايران از بدو تاسيس كوشيده است با چاپ كتابهاي وزين علمي- تخصصی در زمينه علوم و تكنولوژي پليمر گامي مؤثر در راستاي پيشرفت كشور عزيزمان ايران بردارد. در اين راستا تاكنون کتب متعدد و متنوعی توسط اساتيد برجسته اين پژوهشگاه به چاپ رسيده است كه با استقبال وصف ناپذیری از سوي پژوهشگران و صنعتگران روبه‌رو گرديده است. فهرست كتب منتشره توسط واحد انتشارات پژوهشگاه به شرح زير است:

 ردیف

عنوان

نویسنده

مترجم

سال انتشار

1

الیاف کربن و کامپوزیتهای آن

فیتذر، اریک

هاشمی، سیدعلی

1372

2

مقدمه‌ای بر دینامیک پلیمرها

دوژن، پیرژیل

باریکانی، مهدی

1376

3

شیمی و تکنولوژی پوشش‌های پودری

میسو، توسکو الکساندر

پازوکی فرد، شهلا - میرعابدینی، مجتبی

1383

4

آشنایی با پلیمرها و کاربرد آنها

رحیمی، اعظم

-

چاپ اول1384

5

پلاستیک‌های تقویت شده (کامپوزیت‌ها)

بهشتی، محمدحسین - رضادوست، امیرمسعود

-

چاپ اول: 1384

6

پلی‌یورتان: شیمی، خواص، کاربرد، زمانبندی

باریکانی، مهدی

-

1385

7

از پلیمریزاسیون امولسیونی تا نانو امولسیون‌ها (اصول و کاربردها)

مهدویان، علیرضا - عبداللهی، مهدی - اشجاری، محسن

-

1387

8

خواص مکانیکی پلیمرها و کامپوزیت‌ها

لارنس‌ای، نیلسن - روبرت‌اف، لندل

قاسمی، اسماعیل - مینایی زعیم، محمد - ریاحی‌نژاد، مرضیه

چاپ اول1387

9

شناسایی و تحلیل عیوب در پوشش‌های پودری

پیچمان، یودیت

احسانی، مرتضی

1387

10

گرفتگی غشاء و روش‌های احیای آن

برزین، جلال -  اسماعیلی، مجید

-

1388

11

مقره­ های الکتریکی پلیمری

احسانی، مرتضی- بخشنده، غلامرضا - مرشدیان، جلیل

-

1388

12

مهندسی الاستومرها

بخشنده ، غلامرضا-  نادری، قاسم- خسروخاور،رامين

-

1389

13

آشنایی با پلیمرها و کاربرد آنها  
(چاپ دوم)

رحیمی، اعظم


چاپ دوم1389

14

پلی‌اولفین‌ها: کاتالیزور، پلیمر و شناسایی

گروه مؤلفان پژوهشکده مهندسی پلیمریزاسیون

-

1390

15

مبانی شیمی فیزیک پلیمرها

خنکدار، حسینعلی - جعفری، حسن - سیفی، جواد

-

1391

16

روش های جدید در قالب‌گیری تزریقی پلیمرها

قاسمی، اسماعیل - ریاحی نژاد، مرضیه - ممتحن رحمت

-

1391

17

پلاستیک‌های تقویت شده (کامپوزیت‌ها)
(چاپ دوم)

بهشتی، محمدحسین - رضادوست، امیرمسعود


چاپ دوم1391

18

کاربرد رزونانس مغناطیسی هسته در پلیمرها

ضیایی، فرشید

-

1392

19

روش های تهیه چسب های حساس به فشار و کاربردهای آنها

تقی‌زاده، سید مجتبی - قاسمی، دیبا

-

1392

20

مقدمه­ ای بر روش المان محدود در مهندس شیمی و پلیمر

قریشی، میرحمیدرضا

-

1392

21

کتاب جامع پلیمرهای طبیعی

ظهوریان مهر، محمد جلال الدین

-

1393

22

نانوکامپوزیت‌های پلیمری: نظری و عملی

باتاچاریا، ساتی ان. - کمال، موسی آر. - گوپتا، راحول کا.

حکیم، شکوفه - زنجانی‌جم، علیرضا - مبلغ، لیلا

1394

23

مقدمه‌ای بر شیمی پلیمر

چالا، جی

اروج‌زاده، مریم - مهدی‌پور، شهرام - اسفنده، مسعود

1394

24

خواص فیزیکی و مکانیکی پوشش های پلیمری

مجتبی میرعابدینی، مسعود اسفنده

-

1394

25

مقدمه ای بر پلی اتیلن صنعتی: خواص، کاتالیزورها، فرایندها

دنیس ب.مالپس

جم ­جاه، رقیه-  حجازی دهاقانی،زهرا السادات

1395

26

خواص مکانیکی پلیمرها و کامپوزیت‌ها
 (چاپ دوم)

لارنس‌ای، نیلسن - روبرت‌اف، لندل

قاسمی، اسماعیل - مینایی زعیم، محمد - ریاحی‌نژاد، مرضیه

چاپ دوم1395

27

مبانی نظری و عملی در فناوری اکستروژن

اسماعیل قاسمی- سپیده گماری- حامد عزیزی- محمد مینایی زعیم


1395

28

مروری بر بازار مواد کامپوزیت در ایران و جهان

امیرمسعود رضادوست- مسعود اسفنده- سمانه قصابان- علیرضا دیانی


1395

29

بازيافت پليمرها

مرتضي احساني - اعظم قدمي


1396

30

مقدمه ای بر پلیمر شدن آنیوئی

فرشید ضیایی


1399

31

پلیمرهای هوشمند

علیرضا مهدویان - جابر کیوان راد


1399

امور مشتركين

بدون ‌شك يكي از كليدي‌ترين واحدها در ساختار هر نشريه‌اي بخش توزيع و امور مشتركين است. اين واحد كه همزمان با اولين روزهاي حيات اداره نشر پا به عرصه حضورنهاد، همواره كوشيده است با توزيع سريع و به موقع نشريات گامي هر چند كوچك در راستاي توسعه علم و دانش در كشور بردارد. علاقه‌مندان و دانش پژوهان براي اشتراك می‌توانند به پایگاه اینترنتی هر یک از مجلات مراجعه نمایند.

همكاران اداره نشر

 نام و نام خانوادگی

عنوان

ایمیل

شماره تماس

عکس

ميترا هاشمي طباطبایي 

ریيس اداره نشر

M.Tabatabaei@ippi.ac.ir

48662477

 

اشرف تاتلاري

کارشناس

a.tatlari@ippi.ac.ir

48662007

 

هاجر جمشيدي

هیات علمی

h.jamshidi@ippi.ac.ir

48662516

 

زينب خنكدار

کارشناس

z.khonakdar@ippi.ac.ir

48662317

 

آمنه رهبر

کارشناس

a.rahbar@ippi.ac.ir

48662203

 

نسرين زارعي كيوي

کارشناس

n.zarei@ippi.ac.ir

48662070

 

مهدي وفائيان

کارشناس

m.vafayan@ippi.ac.ir

48662444