گروه علوم پلیمر


زمینه­ های فعالیت:

هدف از ايجاد اين گروه فراهم نمودن امکانات لازم براي پژوهشگراني است که در زمينه علوم پليمر فعاليت مي‌کنند. تيم پژوهشي اين گروه شامل پژوهشگراني با تخصص هاي شيمي پليمر، مهندسي پليمر و شيمي است که داراي مدارک دکتري، کارشناسي ارشد و کارشناسي هستند.

تجهيزات موجود در اين گروه به پژوهشگران امکان مي‌دهد که پژوهشهاي خود را در زمينه‌هاي علوم، سينتيک و تکنولوژي پليمر در مقياس آزمايشگاهي انجام دهند. پژوهش در مقياس بزرگتر نيز با استفاده از امکانات گروه و يا همکاري با گروههاي ديگر قابل انجام است.

پژوهشهاي خاتمه يافته و يا در حال انجام گروه شامل مجموعه‌اي از پروژه‌هاي علمي و صنعتي است که جهت اعتلاي دانش و تکنولوژي پليمر در کشور و همچنين توليد علم توسط تيم پژوهشي گروه علوم انجام مي‌شود.


تجهیزات:

  • راکتور آزمايشگاهي بوچيBuchi) ) با قابليتهاي زير:

الف- كارکرد تا فشار 20 بار

ب- مخزن راکتور با گنجايش  1 تا 10 لیتر

ج- داراي کنترل کننده‌هاي دما، فشار، pH، ورودي گاز و سرعت همزن

د- کارکرد از دماي oC 40 تا oC 250

  • دستگاه پتانسيواستات- گالوانواستات (Auto LAB-30,Netherland)
  • دستگاه اندازه‌گيري نقطه ذوب ( Buchi B-545)
  • دستگاه اندازه‌گيري پايداري امولسيونها و مخلوطهاي معلق (Lumi Reader 416-1, Germany)
  • pH متر (Inolab, WTW, Germany)
  • دستگاه اختلاط مذاب و قالب‌گيري (Dynisco, USA)
  • دستگاه تست کشش (Santam,Iran)
  • ويسکومتر مدل(Brookfield+ LVDII)
  • آسیاب (PM100,Retsch,Geamany)
  • دستگاه اندازه گیری جمع شدگی( Iran)
  • دستگاه اندازه گیری نقطه ریزش(Koehler,USA)
  • استریومیکروسکوپ(Olympus, Japan)
  • دستگاه نفوذ سنج ( Koehler,USA)
  • دستگاه لایت کیور (Optilux501,Kerr,USA;Demetron LC,Kerr,USA;Coltolux50 Colten)


طرح­های جاری:

  • تهیه میکرو بالونها بر پایه متاکریلات
  • تهیه چسبهای سیانواکریلات برای بافتهای سخت
  • اصلاح نانو ذرات رس بمنظور تقویت خواص بیو پلیمرها
  • مطالعه تخریب حرارتی اکسایشی پلی بوتادین بوسیله رزونانس مغناطیسی هسته
  • سنتز و هویت شناسی کوپلیمر(1-اکتن-بوتیل اکریلات)
  • بازگرداني PVC با استفاده از سيستم حلال
  • ساخت پليمرهاي هوشمند حساس به حرارت و ميدان مغناطيسي، بارگذاري نانوذرات آنها با داروي Fluorouracil-5 و بررسي تاثير نانو ذرات حامل دارو بر سلول‌هاي سرطان پروستات انساني DU145
  • پايدارسازي پوشش‌هاي ضد مه براي كاربرد روي شيشه
  • اصلاح پلي‌استايرن جهت سازگاري آن با نانو رس
  • بررسي و مقايسه سينتيك جمع‌شدگي و پخت در مونومرهاي دي آكريلاتي مورد استفاده در چسب‌هاي دنداني

  • تهيه لاتكس حاوي نانوذرات كوپليمرهاي متيل متاكريلات- بوتيل اكريلات به روش پليمريزاسيون ميني امولسيوني جهت استفاده در رنگ‌هاي ترافيك و بررسي خواص آنها


طرح­های خاتمه یافته:

  • بررسي عوامل مؤثر بر گرافت شدن پلي استايرن در HIPS
  • كسب دانش فني توليد پليمرهاي رسانا
  • بررسي و مقايسه سينتيك جمع‌شدگي و پخت در مونومرهاي دي آكريلاتي مورد استفاده در چسب‌هاي دنداني
  • تهيه تركيبات عامل‌‌‌‌‌‌‌داردر مقياس نانو شيمي
  • تهيه و شناسايي بيس‌فنل‌آ BPA با استفاده از كاتاليزور رزيني تبادلگر يوني مورد مصرف در پتروشيمي خوزستان و تعيين پارامترهاي مؤثر بر بهره واكنش
  • تهيه واكس پلي‌اتيلن اكسيد شده از واكس‌هاي محصول جانبي واحد HD پلي‌اتيلن پتروشيمي بندر امام
  • استخراج، جداسازي و شناسايي تركيبات موجود از چوب درخت Terminalia Brownii
  • تهيه و سنتز نانو مواد پلي‌استايرن - clay مورد مصرف در نانو كامپوزيت اصلاح شده بتن‌هاي ساختماني
  • بررسي سينتيك واكنش كوپليمريزاسيون وينيل استات و متيل اكريلات و تعيين نسبت‌هاي فعاليت به كمك تكنيك H-NMR
  • تهيه لاتكس‌ها با ذرات هيبريدي پليمر-معدني از طريق پليمريزاسيون امولسيوني
  • سنتز و شناسايي پوشش‌هاي ضد مه بر پايه سيلان
  • تهيه نانو ذرات آلي-معدني و بررسي پارامترهاي مؤثر در ساخت آنها به روش پليمريزاسيون امولسيوني
  • سنتز و ساخت سنتيلاتور پليمري

 

                                    اعضای هیئت علمی

نام و نام خانوادگی

مرتبه

ایمیل

شماره تماس

عکس

حبيب‌اله بهاروند

استاديار

H.Baharvand@ippi.ac.ir

48662467


سيد مهرداد جليليان

استادیار

M.Djalilian@ippi.ac.ir

48662418


اعظم رحيمي

استاد

A.Rahimi@ippi.ac.ir

(بازنشسته)


احمد ربیعی

استادیار

A.Rabbii@ippi.ac.ir

48662431


حميد صالحي‌مباركه

دانشيار

H.Salehi@ippi.ac.ir

48662493


فرشيد ضيائي

دانشيار

F.Ziaee@ippi.ac.ir

48662412


محمد عطايي

استاد

M.Atai@ippi.ac.ir

48662446


عليرضا مهدويان

استاد

A.Mahdavian@ippi.ac.ir

48662510


مژگان ميرزاطاهري

استاديار

M.Mirzataheri@ippi.ac.ir

48662472











               

 

 

کارشناسان                                                           

نام و نام خانوادگی

مرتبه

ایمیل

شماره تماس

عکس

ايلناز صدر

كارشناس

I.Sadr@ippi.ac.ir

48662103

الهام فرخنده

كارشناس

E.Farkhondeh@ippi.ac.ir

48662104