گروه مدلسازی و کنترل فرایند

هدف اصلي گروه مدل­سازی و کنترل فرایند، توسعه واحدهاي نيمه صنعتي و ايجاد دانش فني مربوط به فرايندهاي مختلف پليمریزاسیون با به کارگیری روشهای عملی در دو مقياس آزمايشگاهي و نيمه صنعتي، در کنار مدل­سازي و شبيه سازي فرایندها میباشد.

 

زمینه­ های فعالیت:

  • مدل سازی، شبیه­سازی و طراحی فرایندهای شیمیایی بویژه فرایندهای پلیمریزاسیون.
  • فرایندهای پلیمریزاسیون مونومرهای وینیلی به روشهای تعلیقی و امولسیونی.
  • فرایندهای پلیمریزاسیون اولفینها.
  • بزرگ سازی انواع فرایندهای پلیمریزاسیون و طراحی واحدهای نیمه صنعتی و صنعتی.
  • مدل سازي، شبيه سازي، بهينه سازي وطراحي فرآيند هاي شيرين سازي آب با روش هاي غشاءي
  • تدوین دانش فنی تولید پلیمرهای مختلف با روشهای پلیمریزاسیون تعلیقی و امولسیونی.
  • طراحی و ساخت چیدمانهای آزمایشگاهی مربوط به فرایندهای ساخت کاتالیست.
  • طراحی و ساخت چیدمانهای آزمایشگاهی برای فرایندهای پلیمریزاسیون.
  • مدل­سازی و شبیه­سازی فرایندهای پلیمریزاسیون با نرم افزارهای مهندسی.
  • تهیه مدارک مربوط به طراحی مفهومی.
  • تهیه مدارک مربوط به طراحی پایه.
  • طراحی و ساخت واحدهای نیمه صنعتی و تهیه مدارک فنی مربوطه.
  • طراحی و اجرای اتوماسیون فرایندهای صنعتی و نیمه صنعتی.

 

طرح های جاری و خاتمه یافته:

  • طراحی و ساخت پایلوت با ظرفیت30 تن در سال و تدوین دانش فنی تولید لاستیک نیتریل به روش پلیمریزاسیون امولسیونی سرد.
  • تدوین دانش فنی تولید لاستیک استایرین-بوتادین به روش پلیمریزاسیون امولسیونی سرد.
  • طراحی، ساخت و راه­اندازی کاتاتست جهت بررسی مراحل اولیه رشد ذره در تهیه پلی الفینها.
  • اتوماسیون و راه­اندازی واحد آزمایشگاهی پلیمریزاسیون پروپیلن.
  • بررسی سینتیکی پلیمریزاسیون پروپیلن با استفاده از کالریمتری.
  • ارائه مسیر برای تولید پلی استایرن انبساطی با توزیع اندازه ذرات باریک.
  • مطالعة مورفولوژي در سيستمهاي هسته-پوسته حاصل از روش پليمريزاسيون امولسيوني و تهیه اصلاح کننده­های ضربه.
  • تهیه انواع نانوکامپوزیتهای پلیمر/خاک­رس با روشهای پلیمریزاسیون امولسیونی و تعلیقی درجا.
  • مدلسازي توزيع اندازه ذرات در پليمريزاسيون امولسيوني استايرين.
  • توليد نيمه صنعتي رزين هاي تبادل يون كاتيوني اسيد قوي از نوع ژل بر پايه كوپليمر استايرين - دي وينيل بنزن.
  • توليد نيمه صنعتي رزين هاي تبادل يون آنیونی باز قوي از نوع ژل بر پايه كوپليمر استايرين - دي وينيل بنزن.
  • مطالعة ساختار و توليد رزين هاي تبادل يون كاتيوني اسيد قوي از نوع ماكروپروس بر پايه كوپليمر استايرين - دي وينيل بنزن.
  • توليد نيمه صنعتي پلي استايرين و كوپليمر استايرين - آكريلونيتريل به روش تعليقي.
  • طراحي واحد پليمريزاسيون چند منظوره تحت فشار.
  • طراحی راکتور لوپ برای پلیمریزاسیون دوغابی توده­ای پلی­پروپیلن.
  • مطالعه اولیه مهندسی و امکان سنجی طرح جامع تولید تترا کلرید تیتانیوم و انواع کاتالیستهای مصرفی واحدهای تولید پلی­اولفین در ایران.

 

اعضای هیئت علمی

نام و نام خانوادگی

مرتبه

ایمیل

شماره تماس

عکس

مهرسا امامی

استاديار

M.Emami@ippi.ac.ir

48662519

 


محمود پروازي نيا

دانشيار

M.Parvazinia@ippi.ac.ir

48662428

 


حسين عابديني كارشك

دانشيار

H.Abedini@ippi.ac.ir

48662094

 


مجید غیاث

استاديار

M.Ghiass@ippi.ac.ir

48662459

 


مجید قانعی

استاديار

M.Ghanei@ippi.ac.ir

48662498

 


صمد مومن بالله

استاديار

S.Moemen@ippi.ac.ir

48662408

 


عزيزاله نودهي

دانشيار (مدير گروه)

A.Nodehi@ippi.ac.ir

48662463

 


کارشناسان

نام و نام خانوادگی

مرتبه

ایمیل

شماره تماس

عکس

محمد حاجي ابراهيمي

كارشناس ارشد

M.Hajiebrahimi@ippi.ac.ir

48662182

 


محمد دانشگر

كارشناس ارشد

M.Daneshgar@ippi.ac.ir

48662165

 


فرزين هرمزي

كارشناس ارشد

F.Hormozi@ippi.ac.ir

48662277