دستگاه میکسر گشتاوری

مخلوط‌کن‌ داخلی Internal Mixer

میکسر  گشتاوری آزمایشگاهی  Torque Rheometer  كه درگروه پلاستيك  پژوهشگاه پليمر  و پتروشيمي ايران ساخته شده است، با چهارظرفيت 30،60،70 و 300 سي سي قابل عرضه به بازار مصرف است.

MixSense®

براي كسب اطلاعات/خريد دستگاه با شماره 48662430 تماس حاصل فرماييد.


قابلیت هاي ميكسر داخلي گشتاوري

·  ارزیابی رئولوژی سیالات غیرنیوتونی در مخلوط‌کن‌های داخلی


آلیاژسازی و تهیه کامپاندهای پلیمری از زمینه‌های مهم در صنعت پلیمرهاست. مخلوط‌کن‌های داخلی یک از ابزار انتخابی در طراحی فرمول و همچنین در تهیه  کامپاندهای صنعتی است. در مخلوط‌کن‌های داخلی دو تیغه اختلاط مخالف همدیگر و با سرعت‌های مختلف حرکت کرده و می‌چرخند. در این نوع رئومتر گشتاوری متغیرهای دور روتور، زمان و مقدار گشتاور مورد نیاز در درجه حرارت مورد نظر است. برای سیال‌های نیوتونی سرعت برشی  تابعی است از سرعت استوانه و شعاع آنها:

که R2 شعاع محفظه اختلاط و R1 شعاع روتورهاست. برای سیال‌های غیرنیوتونی از نوع پاورلا سرعت برشی به صورت زیر خواهد بود.


به علت هندسه پیچیده تیغه‌های اختلاط، و از آنجا که سرعت چرخش روتورها با هم برابرنیست،سرعت برشی در موضع‌های مختلف در درون محفظه اختلاط یکسان نیست.

· مقایسه رفتار ویسکوزیته برحسب سرعت برش برای ABS و LDPE بدست آمده از مخلوط کننده داخلی با اعداد به دست آمده توسط رئومتر کاپیلاری

·  اندازه‌گیری پيوسته و برخط خواص رئولوژیکی

خواص رئولوژیکی معمولاً به وسیله دستگاه‌های رئومتر انجام می‌شود و نتایج دقیق و قابل اطمینان حاصل  می‌شود. اما گاهی به ویژه برای کاربردهای صنعتی لازم است که به صورت آنلاین و برخط این خواص اندازه‌گیری شوند تا بتوان در نهایی‌کردن فرمول‌ها با سرعت بیشتر اقدام کرد. اندازه‌گیری‌های برخط خواص رئولوژیکی این امکان را می‌دهد که در شرایط واقعی فرایند رفتار رئولوژیکی مواد بدست آید. در سیستم‌های پلیمری چندفازی مورفولوژی مذاب، و در نتیجه، خواص رئولوژیکی این سیستم‌ها شدیداً وابسته به شرایط فرایند است،  لذا ممکن است نتایج حاصل از رئومترهای کاپیلاری یا رئومترهای چرخشی قابل تعمیم به شرایط واقعی فرایند نباشند.

تلاشهايی صورت گرفته تا اينکه بتوانند از نتایجی که از رئومترهای گشتاوری بدست می‌آید نمودار جریان ((flow curve مذاب آلیاژها و مواد پرشده را بدست آورند. رئومترهای گشتاوری خصوصاً در مورد پلیمرهای پرشده با ترکیبات معدنی و دیگر سیستم‌های هتروژن کارایی خوبی دارند. در این سیستم‌ها به ویژه رفتار جریان وابسته به میزان پخش فیلر در فاز پلیمری است لذا اندازه‌گیری  رفتار جریان در حین اختلاط حائز اهمیت بوده و خواص رئولوژیکی قابل اطمینانی را فراهم می‌نماید. لذاست که برای اینکه بتوان نمودار جریان مذاب مواد را در رئومترهای گشتاوری بدست آورد، باید مقدار گشتاور و سرعت چرخش با تنش و سرعت برش کالیبره شوند و این به جهت هندسه پیچیده تیغه‌های اختلاط کار آسانی به نظر نمی‌رسد.

سیستم‌های نانوکامپوزیت‌های با نانوکلی سیستم‌های نانوکامپوزیتی که چند فازی هستند و معمولاً از قانون Cox-Merz تبعیت نمی‌کنند و بدست آوردن اطلاعاتی در مورد رفتار رئولوژیکی آنها با اندازه‌گیری توسط رئومترهای چرخشی به ویژه در فرکانس‌های خیلی بالا امکان‌پذیر نیست. از طرف دیگر با یک رئومتر کاپیلاری نمی‌توان در سرعت‌های برشی خیلی بالا آزمایش را انجام داد. لذا یک نقطه تاریک در نمودار جریان که از نظر فرایندهای رایج صنعتی بسیار حائز اهمیت است، باقی می‌ماند. از اين رو استفاده از رئومترهای گشتاوری می‌تواند این نقطه تاریک را روشن نماید و این کار از روشهای دیگر بر نمی‌آید.


براي كسب اطلاعات/خريد دستگاه با شماره 48662430 تماس حاصل فرماييد.